Esat

A7 III
Yönetici
18 Kas 2019
361
96
28
İstanbul
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony A6000
Lens
Zeiss 16-35mm f4
Lens 2
Zeiss 55mm f1.8
Lens 3
PK 28mm f2.8
Lens 4
PK 50mm f1.4
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

Sony A7S III İnceleme


Uzun zamandan beri heyecanla beklenen A7S III modeli tanıtıldı. Yapacağımız A7S3 inceleme ve özellikler yazımızda video severleri son derece sevindirecek haberlerden bahsedeceğiz. Genellikle crop gövdeler kullanan videocu ekip A6300 ve A6500 gibi kameralar kullanıyor. Çünkü Sony tarafında bir tane Full Frame Video çeken S serisi kamera varken crop tarafında A6100, A6400 ve A6600 gibi gövdeler de listeye eklendi. Peki neden A7 III yetersiz diye hiç düşündünüz mü? Veya A7R IV neden A7S3 ile video konusunda yarışamıyor? Cevaplar yazımızda.

A7S III'ün açıklanma tarihi Sony tarafında aslında 2018 yılları idi ancak nedense bu plana uyulmadı ve gövde nihayet 2020 yılında yayınlandı. 2018'den beri büyük yenilikler düşünülüyordu çoğumuz. Bütün Sony kullananlar artık 4K ve yüksek fps gövde bekliyor en azından 60fps hızında video çekim imkanı bekliyordu. Bu durumda belki de 8K 60fps için hazırlıklar vardı bilemiyoruz. Çoğu kişi 4K 120fps bekliyor ama bence bu kadar bekletilmeye değer bir yenilik ancak 8K'ya çıkmakla olur. Ayrıca bir önceki model olan Sony A7S II 8 bit derinlikte kayıt yapabiliyordu. Şimdi gelin hep beraber Sony A7S III beklentilerimizi karşılamış mı bakalım..

Sony-A7s3.jpg


Sony A7S III Temel Özellikler


Full frame sensöre sahip olan Sony A7S III modelimizin ISO aralığı 80-102400 olmasına rağmen 40-409600' a kadar genişletilebiliyor. Gövdemiz 12MP olduğundan dolayı ISO'nun bu kadar yükselebilmesi normal. Sony'nin yaptığı açıklamaya göre büyük pikseller her zaman daha iyi ISO performansı sağlar. Eğer Sony bu cihazda çözünürlük yükseltip 24MP yapsaydı ISO konusundan taviz verebilirdi. Bu nedenle ISO performansı daha da artırılarak önümüze verilmiş oldu.

759 adet hibrit AF noktasına sahip olan cihaz 16 bit RAW HDMI çıkışa sahip. LCD ekran üzerinden dokunmatik olarak netleme yapılabilirken yüz ve göz odaklama özellikleri aktif. Elde video çekimler esnasında Bionz XR işlemci sayesinde "Aktif Mod" ile artık titremeler daha iyi takip edilebiliyor ve daha stabil videolar üretmek mümkün hale geliyor.

5 yönlü görüntü sabitleme sistemine bu cihazda da yer veren firma, barındırdığı 8 kat daha güçlü işlemci sayesinde titremelerin daha da azaltıldığını söylüyor. Gimbal kullanmanın mümkün olmadığı anlarda kullanıcıların işini kolaylaştıracağa benziyor.

Sony-A7s3.jpg


4K 120FPS Video Kaydı ve Isınma Derdi Yok


Düşük ışık koşullarında inanılmaz dinamik aralık sağlayan gövde maksimum 4k çözünürlükte 120FPS'ye kadar kayıt alabiliyor. Bizi şaşırtacak özellikler arasında bu yer aldı. Çünkü artık muadil kameralar 8k çözünürlüğe veya 4K 60FPS hızlara ulaşırken bizlere farklı bir yeniliğin gelmesi gerekiyordu. 120FPS gibi bir değer oldukça iyi ve Sony A7S III içerisinde bir soğutma sistemi de olmadığından 4K'nın üzerine çıkılmaması da yerinde olmuş. Farklı markaların çokça ısındığına ve kısa süre çekim ardından da kapandığına şahit olmuştuk. Sony burada serinliğini koruyan ve uzun süre devam ettirebilen bir gövde yaratmış.

Kamera, barındırdığı grafit malzemeden yapılmış ve görüntü sabitleme sistemine içine monte edilmiş soğutucu plakalar sayesinde soğutma olayını bitirmiş. 4K 120fps çekim halinde bile kamera çok zor ısınıyor diyebiliriz. Bu grafit tabakaların normalden 5 kat daha fazla ısı dağıttığını söylüyor Sony.

İçerisinde BIONZ XR işlemcisini barındırmasıyla ve tam kare sensörüyle her kareyi aksaksız işleyen cihazda bitrate hızı 600 mbps'lere kadar çıkabiliyor. Bu hıza sanırım depolama alanlarınız dayanmayacak. Bu işlemci sayesinde kameranın ürettiği renklerde gelişme sağlanmış ve renk üretim değerleri, ışık kaynaklarına karşı stabilizasyon değerleri yenilenmiş.

Ayrıca içerisinde HDR üretimler için S-Log3 Gamma, S-Gamut3 ve Cine gamut özelliklerini de bardırıyor ve HLG (Hybrid Log-Gamma) sayesinde daha yüksek esneklikte fotoğraflar alınabiliyor.

Sony-a7S-III.jpg


Video Kayıt Tuşu Artık Üstte


Sony kullanıcıların eleştirilerine bir yanıt vermiş olmalı ki artık video kayıt için bastığımız kırmızı tuş artık gövdenin üst tarafına yerleştirilmiş durumda. Bu sayede geliştirilmiş bir kolaylık sağlandığını belirten firma aynı zamanda video kaydına başlama hızının da artırıldığını vurgulamış. Bir video kaydedici cihazda böyle bir yeniliğin olması kullanıcıları sevindirecektir.

Sony A7S3 Bit Derinliği


Video kayıt özelliklerinde çözünürlükten sonra gelen en önemli kavram bit derinliğidir. Günümüzde çoğu rakip 10bit video kayıtlarına geçti. Artık Sony'den de bir atak bekliyorduk ve bu da gerçek oldu. 10 bit 4:2:2 kayıt yeteneğine sahip olan gövde içerisinde Bionz XR öncekinden yaklaşık 8 kat daha hızlı olan bir işlemci barındırıyor.

Çift SD Kart Desteği


Günümüz çağında artık Çift SD Kart desteği vazgeçilmez oldu. Sony A7S III de bizi şaşırtmayarak bu özelliği bizlere sunmuş. İki kart yuvası da ultra hızlı kayıt sağlamak için UHS-II desteği veriyor. Kamera CFexpress Type A model yüksek hızlı kartları da destekliyor. Bu sayede yüksek seviyede olan 600mbps değerleri bile kayıt altına alınabilmekte. Sahip olduğu yüksek işlemci kabiliyeti ile dual recording yani iki sd karta da yazım yapılabiliyor.

Sony-a7S-III-yeni-menü.jpg


Yeni LCD Ekran


Sony A7S III LCD ekranı 1.44 milyon nokta barındırırken 3 inch boyutunda bir dokunmatik ekrana sahip. Bu dokunmatik ekran ilk defa bu modelde menüyü de kontrol edebiliyor. Çekim anında ise işlevselliği artırılmış durumda. Side-open design özelliği yani 180 derece sola açılma özelliği ile daha çok profesyonelleşmiş bir ekrana sahip. Aynı zamanda sola doğru açılabilen ekran aşağı-yukarı hareketlere de sahip.

Yeni Menü Tasarımı


Sony Alfa fotoğraf makinelerinde alıştığımız menü tasarımı bu gövdede değişmiş durumda. Sony bu değişikliği yaparken kullanıcılardan gelen değerlendirmeleri, istekleri gözetmiş ve buna göre yapmış. Ayrıca Sony, yaptığı açıklamada tüm bu menü değişikliğini bir anda bakarak bütün ayarları görebilme üzerine yapmış. Çünkü ekran dokunmatik olduğundan bütün ayarların aynı anda görünmesi ve yönetilmesi oldukça kolaylaştırılmış.


Sony A7S III Özellikleri


 • 4K 120fps kayıt
 • 1080p 240fps
 • 10 bit video kaydı
 • 12 MP çözünürlük
 • 5 eksenli görüntü sabitleme
 • Geliştirilmiş odak sistemi
 • Son sürüm BIONZ XR görüntü işlemcisi
 • Çift SD UHS-II Desteği
 • 30dk kısıtı yok
 • Daha uzun pil ömrü
 • Düşük ışıkta daha doğru AF
 • Yeni HEIF dosya formatı
 • Yeni HLG görüntü kaydetme
 • 1/8000 30sn perde hızı
 • SonyNP-FZ100 Pil
 • Boyut 128,9 x 96,9 x 69,7 mm
 • 614 gram sadece gövde

Resmi Tanıtımlar 
Üst